Navigation

Faculty Roster

Presented here is a list of CNM full-time faculty, their CNM school, the discipline(s) they teach and their academic credentials.

CNM Faculty Credentials

School of Adult & General Education

Last Name First Name Discipline Credential
Brock Margaret (Peggy) MATH BS
Christensen Amy ESL/ESOL/IRW/FYEX MA
Cisneros Alexandria M. MATH BA
Evans Anita M. ESL/HSE MA
Harris-Smith Suzanne M. MATH BA
Herrington Pamela IRW MA
Martinez Stephanie HSE BS
McDoniel Huong N. MATH MA
McIndoo Laura ESL MA
Mora Everetta MATH BA
Nixon Nora IRW MA
O'Neall Elizabeth G. IRW MA
Onimole Anthony B. MATH BA
Piland Alexandria C. IRW BA
Reed Erica J. IRW/FYEX MA
Tibble Andrew C. FYEX/MATH MA
Tomasson Judith B. IRW/FYEX/ESL MA
Trabaudo Alice IRW BA
Valdes David A. MATH MS
Williams David IRW MA
Zavala Artemio MATH BA

School of Applied Technologies

Last Name First Name Discipline Credential
Barros Eric ELTR AAS
Berry James WELD MBA
Burkhard Robert DETC AAS, AOS
Cece Phyllis ARDR BA Arch
Chong Jim HVAC AAS
Dutcher Lee CARP BA
Frick Jeremy AVMT BS
Forstbauer Ronald SUR BS
Garand Curtis AUTC AAS
Gavaldon Phelan ELTR AS
Gore Jim DETC MA
Graebner Jim FILM BA
Hackney Ronald WELD BS
Hamby Kay WELD AS
Hernandez James AVMT BS
Hesch Marcel MATT AAS
Hughes Janet ELTR BA
Lucero Diana TRDR BA
Martinez Christopher WELD MA
Medina Michael PLMB
Miertschin David ARDR M.Arch, BS
Mills Barry AUTC BS
Moore Trenten WELD AAS
Morningstar John TRDR BA
Neiber Scott AUTC AA
Nevarez Carlos ELTR AA
O'Dowd Charlie FILM BA
Ojeda Victoria ELTR AA
Polk Richard HVAC BA
Shikenjanski Steve TRDR
Simons Lawrence MATT BA
Watson Theresa GIS MS
Wilburn Todd AUTC  

School of Business & Information Technology

Last Name First Name Discipline Credential
Archuleta Diane OTEC MBA
Bartlett Cheryl ACCT MBA
Bates Barbara ACCT JD Law
Batzer David IT MA
Bernier Cheryl FIN LIT MBA
Bok Marie ACCT MS
Bruce Kerry CIS BS
Campbell  Christine CIS MA
Clapp Scott CULN JD
Clark Hye CIS MPA, BA
Clark Paul BA MS
Contreras Carolina IT MA
Crawford Sonia CIS BS
Dereyes Diane FIN LIT MS
Dewitt Carol IT MBA
Feng Chang ACCT MA
Garner Robert CIS MBA
Gieck Kim FIN MA
Goshorn Christine FIN MBA
Guzzi Karina IT MA
Hain Catherine CIS MBA
Hearting Megan BA MBA Human Resources/Organizational Behavior Agricultural & Extension Education
Heise Francis IT MBA
Herrington Susan CIS MA
Ingham Kenneth CIS PhD
Jones Nicholas BEV BA
Jong Chu CIS PhD
Karatas Erkut CULN  BA
Lamoureux Jackie CIS MBA
Lanucara Lucio BA JD
Logan Kerry CULN BS
Martinez Juan IT MA
Morales-Owen Jennifer CIS BA
Morosin Chris CULN MA
Nelson Ivonne CIS MS
Overton Roshelle ACCT MA
Parks Willow BA JD
Puljic Marko CS PhD
Rogers Carol ACCT MBA
Saline Nathan CIS MBA
Schulte Andrea CULN BS
Shul Linda BA MBA
Stone Robert BA JD
Torres Theresa BA MA
Velez Jose CIS MA
White Benjamin BA EdD
Wilson Sandy CIS PhD
Wong Kim BA JD
Wormald Anna OTEC MA

School of Communication, Humanities & Social Sciences

Last Name First Name Discipline Credential
Alley Angie COMM MA
Anderson Lea ART MFA
Andrews Stephen HIST MA
Apgar (McCord) Jessica EDUC PHD
Aronson Rebecca ENG MA
Baca-Radler Therese EDUC MA
Bardal Jane PSY PhD
Barnes Megan ENG MFA
Beach Tricia PSY MS
Bennett Elizabeth SOC PhD
Buck Suzanne SPAN MA
Cain Ellen HIST PhD
Carroll Kara HIST PhD
Caton Garcia Felecia ENG PHD
Chavez David PHIL PhD
Chenven Jesse EDUC PHD
Craig Jessica ANTH PhD
Crittenden Adam ENG MA
Damp Thomas COMM MS ED
Davis Glenda COMM MA
Day Valerie COMM MA
DeBlassie Maria ENG PhD
Demitrakis Katherine PSY PHD
Dietz Cheryl ART MFA
Diggelman John ECON MA
Egelman Sarah HUM/REL MA
Fitzpatrick A. Max SOC MA
Garcia Elma EDUC BA
Garlach Marjo PSY MA
Gerber J. Pamela COMM MA
German Lisa COMM MA
Gomes De Sousa Jose (Alex) SPAN MA
Graham Robert PSY PHD
Griffin Scott PSY MFA
Gulick Constance (Connie) MDLG MA
Harschlip Carly ENG MFA
Houlihan Patrick ENG MA
Hudson Brian ENG PhD
Jeffries Theresa SOCWRK MA
Johnson James PSY MA
Johnson Jennifer (Lynn) ART PhD
Jones Tera PSY MFA
Joseph Bradley ENG MA
Juarez Marissa ENG PhD
Kinyua Peter ECON PhD
Lacoste Monique COMM PhD
Lashley Cynthia EDUC PhD
Lin Hengjun COMM PhD
Lionne Jess PHIL PhD
Madrid Leonard THEA MFA
Martinez Danizete ENG PhD
Mason Julie ASL MA
Mathewson Stephen ENG PhD
Mazumdar Rinita PHIL PhD
McDaniel Harley ART PhD
Mehl Lori ENG PhD
Metz Shelly PSY PhD
Mills Brandale COMM PhD
Mills Jessica ENG MA
Mitra Debarashmi SOC PhD
Morgan Brandon HIST PhD
Morrison Sarah SOC MA
Moss John SOC PhD
Murphy Heidi COMM PhD
O'Connor Patricia ENG PhD
Peterman Daniel ENG MA
Peters Kelley EDUC PhD
Phillips Luke SPAN MA
Prentice Christopher ENG PhD
Qidwai Kayyam SOC MA
Roberts Myra "Nikkie" COMM MA
Rourke Sandra ENG MA
Ruiz-Fabrega Dolores SPAN PhD
Rush (Baltes) Jennifer ARTH MA
Russell Andrew HIST PhD
Ruth Susan ANTH PhD
Salbato Jeff PHIL MA
Schaller Jennifer ENG MFA
Schenck Vincent MUS PhD
Schwamberger Angelika ENG MA
Seitz Patricia SOC PhD
Shipley Jaclyn EDUC MA
Shultis Leslie MUS MA
Silesky Jean SPAN PhD
Stone Asako PSY PhD
Thomas James (Ross) ECON PhD
Toulouse Trent PSY PhD
Trujillo Saundra SOC PhD
Uppal Anip PSCI MA
Warzecka Zachary ENG PhD
Wilson Jamie SPAN PhD
Wolf Tammy ENG MA
Zerger Rebecca ENG MA

School of Health, Wellness, and Public Safety

Last Name First Name Discipline Credential
Anderson Gayle COS BS
Anderson Jill MA RMA
Babcock Christina PL MS
Barela-Gutierrez Renee PL JD
Browning Karen PTA BSPT
Burley Scott Ex Sci MS
Cherry Joy EMS BS
Clark Marlon VET TECH DVM
Cole Yulia NRSG MSN, RN
Daugherty Kevin CJ JD
Davis Shanna NA AA
Dooley Kevin CJ MS
Fatta Charles RT MBA
Faulhaber Michael HLTH 1001 BS
Fitzpatrick Robin NRSG MSN, RN
Ford Doreen DMS AS
Foust Leslie EMS BA
Fritts Ray LEA/CJ BS
Garcia Maria Lydia COS BA
Garofali Carole NSG MSN, RN
Geeze Mary Ann NRSG MSN, RN
Geissler Caroline ST AAS
Grant Melanie HIT CPC, CPMA
Greene Colt EMS AS
Haaverson Sean EMS BS
Havins William PT BA
Holder Kristofer EMS AAS
Justice Patricia NRSG MSN, RN
Kaestner Kathy EMS MA
Kottke Andrea NA MSN
Lasater Jan NA MA
Lewis Monica MLT MA, MT(ASCP), PBT(ASCP)CM
McCabe Sinyoung NRSG MSN, RN
McKinney Mechel HIT MBA
Molinari Charles FS BA
Moskowitz Rebekah EMS BS
Nguyen Dai PL JD
O'Donnell Christopher NRSG MSN, MBA, HCM, RN
O'Leary Lori RADT MHA
Pena Matthew FS MA
Rademacher-Neel Amy ST AAS
Randolph Susan MLS MS
Razo Lorena PTA AAS
Rieb Mary NRSG MSN, RN
Ross Carol NA BSN
Rowley Jenny NA MSN
Sanchez Cynthia PT BS
Selva Evelyn VT AS
Shannon Michael NSG MSN, RN
Sherman Margaret NRSG MSN, RN
Simpson Marissa PCT BSN
Singh Deborah RADT MS
Thomas Matthew CJ MCJ
Tixier Amy RT MAED
Upshaw Melanie DA MA
Watts Edna NRSG MSN, RN
Weishapl Gwendolyn NRSG MSN, RN
Wesner Diane NRSG MSN, RN
Whitney Tammy DA MS

School of Math, Science & Engineering

Last Name First Name Discipline Credential
Abraha Aron Chemistry PhD
Acharya Gangadhar Math MS
Acuna Alex Math MS
Andries Corrie Biology MA
Andries Erik Math PhD
Anglin Kenneth Math MS
Aragon Theresa Physics/Engineering PhD
Aydelott Heather Natural Science MA
Bartlett Brian Chemistry PhD
Benham Vincent Math PhD
Bentz Karen Biology MA
Black Rachel Math MS
Broussard Greg Biology MS
Buntz Jennifer Biology MS
Calabro Rich Biology MA
Crane Michael Math MS
Crockett Ivy Math MS
Danley J. Mark Biology MA
Dinh Huynh Math MS
Divine Kevin Chemistry PhD
Ellingwood Mary Therese Math PhD
Eridon Joseph Chemistry MA
Fildes Janet Biology MA
Fitzgerald Heather Biology PhD
Flies Katelijne Biology PhD
Franklin Melissa Biology MA
Freeman Leah Biotechnology PhD
Fuller Julie Chemistry MS
Fuller Justin Geography MA
Gabryszewski-Kukawa Alina Astronomy/Physics PhD
Gilbert Barbara Astronomy/Physics MS
Gilletly Anna Biology MA
Gonzales Eileen Nutrition MA
Griffin Ediger Cynthia Math PhD
Gurule Lisa Nutrition MA
Hancock Megan Biology MS
Heddens David Math MA
Johnson Susan Biology MA
Joseph Erin Math MS
Kerns Christopher Math MBA
Koontz Terri Biology MBA
Lalani Judy Math MA
Lister Phillip Biology PhD
Martinez Carol Anne Chemistry MA
Martinez Mary Nutrition MA
Michels Anne Biology PhD
Mroz Robert Math MA
Mundy-Castle Charles Math MS
Netz Sierra Biology MS
Otero Feliciano Math BA
Padberg Mary Therese Math PhD
Pecak Mark Chemistry MS
Pfannenstiel Mark Math MA
Riley Karen S. Biology PhD
Rogers John EPS MS
Sailer Brian Biology PhD
Shahroudi Kamiz Math MS
Silbert Leonardo Physics/Engineering PhD
Sitkin Ella Math MS
Smith Jessica Biology MS
Sorensen-Unruh Clarissa Chemistry MS
Steinbach Peter Math MA
Taber Laura Nutrition PhD
Tan Zheng Math PhD
Tappen Susan Biology MS
Tejeda Kaylee Math MS
Vigil Terrylynn Math MS
Voges Erica Physics PhD
Wald Marissa Geography PhD
Wallace Shield Chemistry PhD
White Michael Math MA
Wilber Patricia Biology PhD
Wilson Aaron Math MS
Wright Shawn Biology MA
Yang Shaorong (Peter) Chemistry PhD